powrót do wersji graficznej
A- A A+

POLITECHNIKA KOSZALIŃSKA

Start
AKTUALNE WYDARZENIA
Archiwum wydarzeń
Artykuł
Printer Pdf
Oni zbudowali najmocniejsze wieże (23.11.2018 r.)

20 drużyn rywalizowało w konkursie na najlepszą konstrukcję wieży Power Tower 2018. W pierwszym dniu uczestnicy budowali modele, w drugim – w efektowny sposób je niszczono. Tak badano wytrzymałość wież. Widowiskową rywalizację zespołów akademickich wygrała ekipa studentów z Politechniki Śląskiej i Politechniki Poznańskiej, w grupie szkół średnich najlepsza okazała się reprezentacja Zespołu Szkół Technicznych w Człuchowie.

Konkurs Power Tower 2018 zorganizowało Inżynierskie Koło Studenckie IKS, działające przy Zakładzie Konstrukcji Metalowych na Wydziale Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji (WILŚiG) Politechniki Koszalińskiej. Współorganizatorem był Zespół Szkół nr 7 im. Bronisława Bukowskiego w Koszalinie.

Jak wyjaśniają organizatorzy celem jest promowanie i pogłębianie wiedzy i umiejętności w zakresie projektowania i praktycznego kształtowania konstrukcji inżynierskich oraz nauka wzajemnej współpracy pomiędzy przyszłymi uczestnikami procesu budowlanego. W konkursie mogły wziąć udział drużyny złożone ze studentów uczelni technicznych lub uczniów szkół średnich.

Konkurs podzielono na dwie kategorie: wieże tradycyjne, ręcznie wykonane z drewna oraz wieże nowoczesne, wydrukowane przy użyciu drukarki 3 D. Do rywalizacji w pierwszej kategorii przystąpiło 11 drużyn studenckich i cztery, w skład których wchodzili uczniowie, w drugiej kategorii wystartowało pięć drużyn mieszanych (drużyny akademickie i uczniowskie).

Rywalizacja konkursowa trwała dwa dni (22 i 23 listopada br.). W pierwszym dniu wszyscy uczestnicy budowali – według własnych projektów - modele przestrzenne wież. Zadaniem drużyn rywalizujących w pierwszej kategorii było zbudowanie konstrukcji w sposób tradycyjny (do ich dyspozycji były listewki z balsy, klej, nóż do tapet, dratwa i drobne narzędzia). Drużyny startujące w drugiej kategorii (nowoczesnej) projektowały modele wieży w wersji elektronicznej, a następnie drukowały je przy użyciu drukarki 3D. Po zakończeniu pracy komisja konkursowa sprawdziła, czy gabaryty modeli wież są zgodne z projektem i warunkami regulaminu. Następnie modele wież zważono, a potem w laboratorium Wytrzymałości Materiałów i Konstrukcji Budowlanych WILŚiG poddano próbom wytrzymałościowym.

W kategorii tradycyjnej - wśród ekip akademickich - zwycięzcą okazał się zespół CAG (studenci Politechniki Poznańskiej i Politechniki Śląskiej). Dwa kolejne miejsca zajęły reprezentacje Politechniki Koszalińskiej. Rywalizację szkół średnich wygrała ekipa Zespołu Szkół Technicznych w Człuchowie. Drugie miejsce przypadło reprezentacji Zespołu Szkół nr 7 z Koszalina, a trzecie - uczniom Państwowych Szkół Budownictwa w Gdańsku.

W kategorii nowoczesnej - podobnie jak w tradycyjnej - najwyżej oceniona została praca zespołu CAG (Politechnika Poznańska i Politechnika Śląska). Drugie miejsce zajęła ekipa złożona wyłącznie ze studentów Politechniki Śląskiej, trzecie przypadło reprezentacji Politechniki Częstochowskiej.

Zdjęcia Anna Skubała/Politechnika Koszalińska

powrót