POLITECHNIKA KOSZALIŃSKA


50 lat działalności, ponad 50 tysięcy absolwentów, którzy zasilili wszystkie gałęzie przemysłu i gospodarki, 25 kierunków kształcenia i ponad 120 specjalności – to najkrótsza wizytówka dzisiejszej Politechniki Koszalińskiej. Jedynej uczelni technicznej na Pomorzu Środkowym, która stawia na rozwój, łączenie teorii z praktyką i jak najlepsze – nowoczesne i uniwersalne – kształcenie studentów pod hasłem „Zmieniamy się dla Ciebie!”.
Eksploatacja pojazdów i maszyn
– Staramy się, żeby uczelnia była przyjaznym miejscem do studiowania; trochę jak w domu rodzinnym: studenci mają swoje obowiązki, prawa i przywileje – wyjaśnia prof. Tadeusz Bohdal, rektor Politechniki Koszalińskiej. – Chcemy, żeby młodzi ludzie do nas wracali, utrzymywali kontakt, wynieśli stąd miłe wspomnienia i życzliwe nastawienie do świata, a tego wszystkiego nie można osiągnąć tworząc bariery i wznosząc mury. Wszyscy wszystkich tutaj znają i dla wszystkich mają czas, powrót do domu trwa dziesięć minut, zakupy kwadrans, a na spacer nad morzem jedziemy pół godziny. Nie ma korków, pośpiechu. W regionie brakuje rąk do pracy, a stawki są porównywalne do większych miast.
Politechnika Koszalińska prowadzi 14 inżynierskich i 11 licencjackich kierunków kształcenia pierwszego stopnia oraz 11 inżynierskich i sześć innych drugiego stopnia. Kilka wydziałów, od nowego roku akademickiego, istotnie poszerzy swoją ofertę kształcenia.
Wydział Mechaniczny uruchomił studia drugiego stopnia o profilu ogólnoakademickim na kierunku Technologia Żywności i Żywienie Człowieka, natomiast na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn (stopień drugi – studia stacjonarne i niestacjonarne) specjalność eksploatacja pojazdów i maszyn roboczych.
Praktyczny profil kształcenia
Program kształcenia nowej specjalności został opracowany, jako element komplementarnego systemu edukacyjnego i wyróżnia się tym, że jest zorientowany na sprawność intelektualną, zawodową i osiąganie sukcesów przez absolwentów, którzy pozostaną przez kilkadziesiąt lat aktywni zawodowo.
Do ważnych cech programu można zaliczyć umiejętność sprawnego działania w warunkach łatwości, dużego zasięgu i szybkości przemieszczania się ludzi, przedmiotów i informacji, dużej liczby zdarzeń i informacji wymagających interpretacji oraz podejmowania ważnych decyzji szybko i odpowiedzialnie, w warunkach dysponowania informacją niepełną, niepewną i nieścisłą. Program charakteryzuje się takim nastawieniem dydaktycznym, aby w pracy i współdziałaniu nauczycieli oraz studentów, główną motywacją do pracy była nie kontrola, lecz wyzwalanie potencjału intelektualnego studentów.
Wydział Mechaniczny prowadzi nowe studia drugiego stopnia o profilu ogólnoakademickim na kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji, natomiast Instytut Wzornictwa – studia drugiego stopnia o profilu praktycznym na Architekturze Wnętrz, a ponadto, na tym samym kierunku, dostosował studia pierwszego stopnia do profilu praktycznego.
Dwie specjalności logistyki
Wydział Nauk Ekonomicznych otworzył w nowym roku studia pierwszego stopnia o profilu praktycznym na kierunku Logistyka. Wsparcia w realizacji procesu kształcenia udzielą firmy z branży logistycznej. Studia odbywają się na specjalnościach: logistyka przedsiębiorstw oraz logistyka handlu i dystrybucji.
Absolwent będzie przygotowany do uzyskania certyfikatów Europejskiego Towarzystwa Logistycznego, potwierdzających kompetencje zawodowe European Logistician (zgodne z Europejskimi Ramami Kwalifikacyjnymi EQF). Celem studiów jest również przygotowanie absolwentów do realizacji działań przedsiębiorczych lub do podjęcia działalności zawodowej w sektorze prywatnym lub/i publicznym.
Specjalność logistyka przedsiębiorstw przygotuje absolwenta do wykonywania złożonych zadań logistycznych przy uwzględnieniu obniżania kosztów i poprawy logistycznej obsługi klienta. Specjalność logistyka handlu i dystrybucji umożliwi absolwentowi zdobycie wiedzy i praktycznych umiejętności zarządzania logistyką w sieciach dystrybucyjnych i handlowych. Ponadto przygotuje pracownika do posługiwania się aplikacjami w logistyce dystrybucji i handlu, kalkulowania kosztów logistycznych i zarządzania łańcuchem dostaw.
Stypendia, staże i praktyki
Na dwóch kierunkach studenci otrzymują stypendia fundowane przez partnerów uczelni. 1,2 tysiąca złotych przyznaje co miesiąc Energa Operator najlepszym studentom Energetyki na Wydziale Mechanicznym. Od 300 do 500 złotych dla każdego studenta Inżynierii i Automatyzacji w Przemyśle Drzewnym Zamiejscowego Wydziału Przemysłu Drzewnego w Szczecinku funduje szczecinecka firma Kronospan.
Politechnika Koszalińska podpisała 160 umów z podmiotami (przedsiębiorstwami, urzędami, szkołami i innymi instytucjami), w których – w zależności od potrzeb i możliwości – mogą być realizowane praktyki studenckie. Do września tego roku czterech studentów Mechatroniki zdobywało umiejętności praktyczne w firmie Kabel – Technik – Polska, a sześciu studentów kierunku Informatyka w GlobalLogic.
– Podobnie, jak praktyka wymaga podstaw teoretycznych, tak teoria potrzebuje sprawdzianu praktycznego – dodaje prof. Tadeusz Bohdal. – Systematycznie poszerzamy listę partnerów biznesowych o przedstawicieli nowych branż. Studenci wysoko sobie cenią wiedzę zdobytą podczas zajęć w przedsiębiorstwach, a właściciele firm wspierają nas w pisaniu programów studiów.
Jedenaście nowych specjalności
Od nowego roku akademickiego studenci mają do wyboru również nowe specjalności. Wydział Elektroniki i Informatyki zaoferował na drugim stopniu Informatyki specjalność rozproszone systemy informatyczne, natomiast Wydział Nauk Ekonomicznych na drugim stopniu Ekonomii specjalność logistyka w biznesie, a na pierwszym stopniu Zarządzania – specjalność team leader.
Na Wydziale Humanistycznym nowe specjalności to: kreowanie wizerunku osób i firm na pierwszym stopniu kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna; bezpieczeństwo i porządek publiczny (specjalność policyjna), bezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe oraz przedsiębiorczość i europejski rynek pracy na pierwszym stopniu Europeistyki; zarządzanie projektami europejskimi na drugim stopniu Europeistyki.
Wydział Mechaniczny na pierwszym stopniu kierunku Mechanika i Budowa Maszyn otworzył trzy nowe specjalności: projektowanie maszyn i urządzeń, inżynieria jakości oraz inżynieria procesów wytwarzania.
NIezbędnik kandydata na studia: http://tu.koszalin.pl/art/1427
Rekrutacja na studia odbywa się w formie elektronicznej za pośrednictwem platformy irk.tu.koszalin.pl