powrót do wersji graficznej
A- A A+

POLITECHNIKA KOSZALIŃSKA

Start
AKTUALNE WYDARZENIA
Archiwum wydarzeń
Artykuł
Printer Pdf
Naukowcy z Politechniki Koszalińskiej opracują nowoczesne narzędzia do obróbki drewna

Naukowcy z Wydziału Technologii i Edukacji oraz z Wydziału Mechanicznego Politechniki Koszalińskiej będą uczestniczyć w realizacji projektu, który pozwoli zmodernizować procesy technologiczne i procedury produkcyjne w należącym do spółki KPPD - Szczecinek S.A. zakładzie w Kaliszu Pomorskim. Zadaniem koszalińskich badaczy będzie opracowanie i wdrożenie do produkcji optymalnych ze względu na wymogi zakładu narzędzi do obróbki drewna i kompozytów drewnianych. 

Projekt pn. „Poprawa efektywności procesowej i materiałowej w przemyśle tartacznym” będzie realizowany w ramach strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych „Środowisko naturalne, rolnictwo i leśnictwo” – BIOSTRATEG. Celem programu, który został przygotowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, jest wzrost innowacyjności i konkurencyjności polskich firm. 

Liderem projektu jest Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, a w skład konsorcjum, które zajmie się jego realizacją, oprócz Politechniki Koszalińskiej i KPPD-Szczecinek SA, wchodzi także Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. - To nie jest projekt, który po zrealizowaniu zostanie odłożony na półkę. On będzie miał bardzo praktyczne wykorzystanie. Dlatego musi zostać sprawdzony w warunkach produkcyjnych – podkreśla  prof. Piotr Myśliński z Wydziału Technologii i Edukacji Politechniki Koszalińskiej, który jest koordynatorem prac w części przypadającej naszej uczelni. Wdrożenie umożliwi zakładowi w Kaliszu Pomorskim unowocześnienie procesów technologicznych i poszerzenie oferty produkowanych wyrobów. – Realizacja odbędzie się w dwóch fazach: faza badawcza będzie trwała 30 miesięcy,  wdrożeniowa – 6 miesięcy. 

Prace badawcze  pozwolą opracować nowoczesne  metody doboru jakościowego i selekcji drewna między innymi z użyciem badań rentgenowskich. Kontrahenci będą mieli dzięki temu większą pewność, że kupują wyroby produkowane z oczekiwanych przez nich materiałów. Kolejnym zadaniem będzie optymalizacja procesu produkcji i suszenia drewna oraz opracowanie technologii produkcji płyt, belek i innych gotowych drewnianych elementów konstrukcyjnych (między innymi do budowy dużych hal, budynków mieszkalnych i socjalnych). Da to możliwość sprzedaży produktów bardziej przetworzonych. 

To, czym zajmą się naukowcy z Koszalina, dotyczyć będzie opracowania narzędzi o zwiększonej trwałości eksploatacyjnej, przy pomocy których w zakładzie w Kaliszu Pomorskim będą wytwarzane elementy konstrukcyjne z drewna. - Drewno różni się w zależności od tego, w jakim regionie jest pozyskiwane, jak jest suszone i magazynowane. Ze względu na niejednolitą strukturę nie jest łatwe w obróbce – wyjaśnia profesor Myśliński.  - Naszym zadaniem będzie opracowanie narzędzi, które będą mogły być wykorzystywane do przerobu drewna w tym konkretnym zakładzie produkcyjnym. 

W ciągu ostatnich 20 lat zespoły badawcze Politechniki Koszalińskiej zrealizowały szereg projektów badawczych i wdrożeniowych związanych z modyfikacją powierzchni roboczych narzędzi do obróbki drewna, ale też innych materiałów (m.in. metali i tworzyw sztucznych). Tym razem ich zadaniem będzie opracowanie i wdrożenie do produkcji modyfikowanych technikami plazmowo-próżniowymi  (PVD) narzędzi do maszynowej obróbki drewnianych elementów konstrukcyjnych. Wyzwaniem, z którym koszalińscy badacze zmierzą się przy realizacji tego projektu, będzie także opracowanie narzędzi do obróbki kompozytów z udziałem drewna. 

Program projektu przewiduje wykonanie przez Politechnikę Koszalińską dwóch zadań badawczych. Zadanie pierwsze, którego kierownikiem jest dr inż. Adam Gilewicz z Wydziału Technologii i Edukacji, wiąże się z opracowaniem technologii próżniowo-plazmowej modyfikacji powierzchni roboczych narzędzi stosowanych do maszynowej obróbki drewna. Drugie zadanie dotyczy realizacji badań testujących narzędzia z wielowariantowymi modyfikacjami powierzchni roboczych. Prace zostaną przeprowadzone w warunkach zakładu w Kaliszu. Kierownikiem tego zadania jest profesor Krzysztof Nadolny z Wydziału Mechanicznego Politechniki Koszalińskiej. 

Koszalińscy naukowcy będą też uczestniczyć we wdrożeniu opracowanych rozwiązań w zakładzie KPPD w Kaliszu Pomorskim. Całkowity koszt projektu to ponad 13 milionów złotych. Dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju przekracza kwotę 11,7 miliona złotych. Koszt zadań, które wykona Politechnika Koszalińska, wynosi 3,1 miliona złotych. 

                

powrót