Najlepszy spośród 37 autorów
W rywalizacji o tytuł najlepszej pracy uczestniczyło 37 autorów prac magisterskich, 37 – prac doktorskich i 19 – prac habilitacyjnych z 25 ośrodków akademickich w Polsce. Wśród laureatów pozostałych nagród znaleźli się studenci Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i Uniwersytetu Warszawskiego. Celem konkursu jest rozwijanie myśli ekonomicznej i zwiększanie zainteresowania środowiska akademickiego tematyką makroekonomii i finansów, a w szczególności polityki pieniężnej i rynków finansowych. W konkursie mogli wziąć udział autorzy prac z zakresu nauk ekonomicznych obronionych w ciągu roku kalendarzowego poprzedzającego datę ogłoszenia konkursu. XIII edycja była objęta patronatami honorowymi Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Prezesa Polskiej Akademii Nauk.
Prof. Grzegorz Przekota, promotor nagrodzonej pracy, jest bardzo dumny z magistranta. - Serdecznie gratuję panu Krzysztofowi Jarosowi zdobycia pierwszego miejsca w konkursie organizowanym przez Narodowy Bank Polski - mówi naukowiec. - To jeden z najważniejszych konkursów w Polsce na prace magisterskie z ekonomii. W konkursie tym corocznie biorą udział prace z renomowanych uniwersytetów. Jest mi niezmiernie miło, że w tym gronie znaleźliśmy się także i my.
Wysoka jakość poznawcza
W kapitule oceniającej prace znaleźli się: prof. dr hab. Alojzy Z. Nowak, przewodniczący; prof. dr hab. Jerzy Nowakowski; prof. dr hab. Jerzy Żyżyński; dr hab. Grażyna Ancyparowicz, prof. GWSH; dr hab. Feliks Grądalski, prof. SGH; dr hab. Eryk Łon, prof. UEP; dr Renata Wojciechowska, „Prace opierały się na głębokiej analizie literatury przedmiotu, zarówno krajowej, jak i zagranicznej oraz na indywidualnych badaniach przeprowadzonych przez autorów dysertacji – napisał w podsumowaniu obrad kapituły jej przewodniczący. – Prace w zdecydowanej większości były logicznie spójne i metodologicznie poprawne. (...) poziom prac z roku na rok jest coraz wyższy, prace są coraz lepiej przygotowane merytorycznie, a ich jakość poznawcza zasługuje na wyróżnienie”. „Żałuję, że ze względu na sytuację związaną z pandemią nie możemy spotkać się z tegorocznymi laureatami, promotorami i recenzentami na uroczystej gali w siedzibie NBP” – stwierdził również prof. Alojzy Z. Nowak.
Kolejny etap ewolucji pieniądza
Nie pierwsza to nagroda dla pracy Krzysztofa Jarosa. Były przewodniczący Koła Młodych Ekonomistów na WNE w styczniu 2020 r. zdobył za nią pierwsze miejsce w II Edycji Konkursu na Pracę Dyplomową – o tematyce walutowej, ogłoszonego przez Walutomat.pl. Celem tego z kolei konkursu jest propagowanie tematyki walutowej wśród studentów i inwestorów, zainteresowanie ich tematem rynku forex, ideą fintechów, nowoczesnych kantorów internetowych i sposobów wymiany walut.
„Nagrodę przyznaliśmy za przedstawienie kryptowalut jako naturalnego i kolejnego etapu w ewolucji pieniądza – czytamy w uzasadnieniu do wyboru pierwszego miejsca z dwóch przyznanych w tej edycji konkursu. – A także za dogłębne przeanalizowanie powiązań cenowych między bitcoinem a pozostałymi głównymi kryptowalutami.
- Praca z panem Krzysztofem Jarosem przebiegała wręcz wzorowo. Cieszę się niezmiernie, że jego zaangażowanie badawcze i dociekliwość w zrozumieniu, niełatwych przecież kwestii związanych z handlem kryptowalutami, została zauważona i nagrodzona - podkreśla prof. Grzegorz Przekota. - Życzę jeszcze wielu sukcesów w życiu zawodowym i osobistym, a także mam nadzieję na przyszłą współpracę w rozwiązywaniu kolejnych problemów naukowych.