Wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc przekazał Politechnice Koszalińskiej podziękowania za zaangażowanie w walce z wirusem COVID-19.

Nasza uczelnia niemal od początku pandemii podejmowała działania zmierzające do ograniczenia związanych z nią zagrożeń. Pracownicy i studenci Politechniki udzielali wsparcia instytucjom zapobiegającym rozprzestrzenianiu się koronawirusa (placówki ochrony zdrowia, służby porządkowe i sanitarne, placówki pomocy społecznej) oraz osobom, dla których skutki epidemii były najgroźniejsze (seniorzy, osoby cierpiące na przewlekłe schorzenia, rodziny, które utraciły źródła dochodu).

- Cieszę się, że wojewoda, jako przedstawiciel władzy państwowej w terenie, docenił nasze zaangażowanie – przyznaje prof. Tadeusz Bohdal, rektor Politechniki Koszalińskiej.

Najbardziej spektakularnym i zakrojonym na szeroką skalę przedsięwzięciem, którego podjęła się Politechnika Koszalińska, była akcja związana z drukowaniem przyłbic ochronnych. Produkcją przyłbic zajęło się Centrum Druku 3D Wydziału Mechanicznego. Pomysłodawcą i koordynatorem przedsięwzięcia był dr hab. inż. Tomasz Królikowski, prof. PK i prorektor ds. studenckich Politechniki Koszalińskiej. Naszą akcję wsparły firmy i działające w regionie instytucje (np. Radio Koszalin przekazało 400 kilogramów filamentu, czyli tworzywa używanego do drukowania przyłbic, a władze Koszalina pomogły w zakupie drukarek). Do tej pory wyprodukowano blisko 12 tysięcy przyłbic. Trafiły do 260 instytucji, firm i urzędów. To działające w regionie szpitale, przychodnie, placówki pogotowia ratunkowego, domy pomocy społecznej, szkoły, uczelnie, komisariaty policji i komendy straży pożarnej. To także instytucje z różnych miast kraju (m.in. okręgowe komisje egzaminacyjne, kliniki i szpitale).

- To było niespodziewane wyzwanie. Pomaganie innym sprawiło nam dużą satysfakcję – podkreśla prof. Tomasz Królikowski. – Takie działanie wynika z misji naszej uczelni. Radość jest tym większa, że zostało to zauważone w regionie i kraju. Centrum Druku 3D, które zajmowało się wytwarzaniem przyłbic, spełniło swoją rolę z nawiązką.

Politechnika Koszalińska zaangażowała się także w inne działania związane z przeciwdziałaniem pandemii. Od połowy marca działająca na Wydziale Architektury i Wzornictwa Pracownia Ubioru i Tkaniny przygotowywała wysokiej jakości bawełniane maseczki ochronne, które przekazano m.in. pracownikom szpitali i służb ratunkowych.

W organizowanie pomocy włączyły się też studentki kierunku Pedagogika (koordynatorem akcji była Dominika Mielniczuk-Bączek z Katedry Pedagogiki Wydziału Humanistycznego). Studentki pomagały m.in. w krojeniu materiału używanego do szycia maseczek ochronnych. Zbierały pieniądze na zakup koszulek dla pracowników Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie oraz jednorazowych fartuchów dla pracowników Specjalistycznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc. Ponadto pomogły w zakupie jednorazowych naczyń na ciepłe posiłki wydawane przez Dom Miłosierdzia Bożego w Koszalinie. Dzięki aukcji prowadzonej na portalu społecznościowym zebrały pieniądze na sprzęt niezbędny działającym w okolicy Koszalina domom pomocy społecznej.

Warto przypomnieć też, że w maju Politechnika Koszalińska była gospodarzem wideokonferencji poświęconej działaniom uczelni technicznych angażujących się w walkę z koronawirusem. Inicjatorem i uczestnikiem spotkania, w którym wzięli udział przedstawiciele 24 uczelni technicznych, był minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek. Konferencja odbyła się w ramach ogólnopolskiego projektu „Politechniki pomagają”. Inicjatorem projektu jest dr hab. Danuta Zawadzka, profesor PK i rektor elekt Politechniki Koszalińskiej.

Zdjęcie: Justyna Horków/Politechnika Koszalińska