W roku akademickim 2019/2020 zainaugurowała działalność Szkoła Doktorska Politechniki Koszalińskiej. To nowa zorganizowana forma kształcenia przygotowująca doktorantów do uzyskania stopnia doktora.
Szkoła Doktorska Politechniki Koszalińskiej Umożliwia zdobycie kompetencji i umiejętności oraz uzyskanie zaawansowanej wiedzy w określonych dyscyplinach naukowych, opanowanie metodyki badań naukowych i przygotowanie do samodzielnego prowadzenia pracy naukowej.
Szkoła współpracuje z jednostkami naukowymi, w których następuje przygotowanie rozprawy doktorskiej stanowiącej podstawę do nadania stopnia doktora. Kształcenie doktorantów odbywa się w dyscyplinach, w których Politechnika Koszalińska spełnia warunki określone w ustawie, czyli: inżynierii mechanicznej, inżynierii lądowej i transporcie, automatyce, elektronice i elektrotechnice. Kształcenie w Szkole Doktorskiej trwa 4 lata.
Główne „kamienie milowe” cyklu kształcenia to:
- wyznaczenie promotora lub promotorów i ewentualnie promotora pomocniczego (do 3 miesięcy od rozpoczęcia kształcenia);
- zatwierdzenie indywidualnego planu badawczego i harmonogramu prac doktoranta (do 6 miesięcy od rozpoczęcia kształcenia);
- ocena śródokresowa doktorantów (w trakcie trwania 4 semestru);
- przedłożenie gotowej rozprawy doktorskiej (na koniec 8 semestru).
Doktoranci mają prawo między innymi do:
- opieki naukowej promotora;
- ubiegania się o wsparcie finansowe z funduszy Unii Europejskiej;
- ubiegania się o zakwaterowanie w domu studenckim;
- korzystania z zasobów Politechniki Koszalińskiej;
- wyjazdów na staże i stypendia;
- urlopów wypoczynkowych w wymiarze do 8 tygodni w roku.
Ponadto, każdy z doktorantów przez cały czas kształcenia, otrzymuje stypendium doktoranckie, które wynosi początkowo około 2.400 zł., a po ocenie okresowej będzie wynosić 3.650 zł. Obecnie w Szkole Doktorskiej Politechniki Koszalińskiej kształci się 14 doktorantów. Natomiast w ogłoszonej właśnie rekrutacji na rok akademicki 2020/2021 przewidziano aż 30 miejsc.