Już ponad 7500 przyłbic ochronnych przygotowało Centrum Druku 3D Politechniki Koszalińskiej. Naszą akcję po raz kolejny wsparła koszalińska rozgłośnia Polskiego Radia.

Od 23 marca br. Centrum Druku 3D przy współpracy z Wydziałem Architektury i Wzornictwa przygotowuje przyłbice ochronne, które pomagają zachować bezpieczeństwo pracownikom służby zdrowia, służb ratunkowych, szkół i innych instytucji.

Sprzęt trafił m.in. do szpitali w Koszalinie, Kołobrzegu i Sławnie, a także do koszalińskiej i kołobrzeskiej policji, straży pożarnej i pracowników hoteli w nadmorskich miejscowościach. Pomysłodawca akcji dr hab. inż. Tomasz Królikowski, prof. PK i dyrektor Centrum Druku 3D przypomina, że w ostatnim czasie przyłbice przekazano także do kilkudziesięciu szkół średnich w regionie oraz do wszystkich okręgowych komisji egzaminacyjnych w Polsce, których pracownicy będą zaangażowani w egzaminy maturalne i ósmoklasistów.

Naszą akcję wspiera szereg firm i instytucji. Największy darczyńca – Polskie Radio Koszalin - dostarczył w środę (20 maja br.) kolejną partię materiału do produkcji środków ochrony. W sumie rozgłośnia przekazała nam do tej pory 400 kilogramów filamentu, z którego powstanie kilka tysięcy przyłbic.

Wygospodarowując środki na zakup materiału do produkcji przyłbic, Polskie Radio Koszalin zrezygnowało z części własnych planów promocyjnych. Rozgłośnia ograniczyła akcję outdoorową i zrezygnowała z niektórych eventów. Nie będzie m.in. corocznej akcji letniej „Radio Koszalin na wakacjach”.

- Uznaliśmy, że w tak trudnych czasach nie możemy postąpić inaczej. Szybko porozumieliśmy się z Politechniką Koszalińską co do szczegółów. Współpracę z uczelnią oceniamy jako wzorową – podkreśla Piotr Ostrowski, prezes Polskiego Radia Koszalin. – Jesteśmy dumni, że mogliśmy wesprzeć tę akcję. Wszyscy liczymy na to, że pandemia będzie wygasać, ale jeśli nadal będzie taka potrzeba i uda się nam wygospodarować pieniądze, z pewnością nie odmówimy pomocy.

- Bardzo cenimy sobie tę pomoc, która jest wypełnieniem misji obu naszych instytucji. Myślę, że przekazanego materiału wystarczy nam do jesieni – tłumaczy prof. Tomasz Królikowski.

Politechnika Koszalińska angażuje się także w inne działania związane z przeciwdziałaniem pandemii. Od 19 marca br. Wydział Architektury i Wzornictwa przygotowuje wysokiej jakości bawełniane maseczki ochronne. Specjaliści z Pracowni Ubioru i Tkaniny uszyli już ponad 1000 maseczek, które przekazano m.in. pracownikom szpitali i służb ratowniczych. W akcję pomocy włączyli się także studenci Pedagogiki Politechniki Koszalińskiej. Dzięki zainicjowanej przez nich zbiórce, pracownicy Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie otrzymali białe koszulki, a funkcjonariusze policji i straży miejskiej oraz pracownicy Domu Pomocy Społecznej – maseczki ochronne.

Przypomnijmy, że podczas niedawnej wideokonferencji, której wirtualnym organizatorem była Politechnika Koszalińska rozmawiano o tym, w jaki sposób uczelnie techniczne angażują się w walkę z koronawirusem. Działania te odbywają się w ramach ogólnopolskiego programu „Politechniki pomagają”, którego inicjatorem jest dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK, rektor elekt Politechniki Koszalińskiej, a do czasu objęcia obowiązków – prorektor ds. kształcenia. Inicjatorem i uczestnikiem spotkania był minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek. W telekonferencji wzięli udział przedstawiciele 24 uczelni technicznych z całej Polski.