Prof. Leslie Baruch Brent – w 2006 roku – był obecny podczas uroczystości upamiętnienia miejsca, gdzie znajdował się Nowy Cmentarz żydowski przy ulicy Racławickiej, na terenie kampusu Politechniki Koszalińskiej. Podczas spotkania z pracownikami uczelni gość wspominał swoje dzieciństwo.
Urodził się w 1925 roku w niemieckim Koslinie. Jako dziecko musiał opuścić dom rodzinny przy dzisiejszej ulicy Dworcowej 4. Dwa lata spędził w berlińskim sierocińcu dla dzieci żydowskich, zanim po Nocy kryształowej jednym z pierwszych kindertransportów, trafił do Anglii. Przeżył Holocaust, w którym zginęła cała jego rodzina.
Jako specjalista w dziedzinie komórek i transplantacji organów został członkiem zespołu, który dokonał jednego z najdonioślejszych odkryć XX wieku. Pod kierownictwem prof. Petera Briana Medawara trzech naukowców, w tym prof. Leslie Baruch Brent, odkryło fenomen tolerancji immunologicznej, co umożliwiło przeszczepianie obcych tkanek i narządów bez stosowania napromieniowania lub toksycznych leków.
Za to odkrycie prof. Peter Brian Medawar – wraz z zespołem – otrzymał w 1960 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii. Teraz królowa Anglii Elżbieta II pośmiertnie nadała prof. Brentowi tytuł szlachecki, honorując naukowca orderem Imperium Brytyjskiego.
Po wojnie po raz pierwszy prof. Leslie Baruch Brent odwiedził Koszalin w 1989 roku. „Miasto zmieniło się bardzo” – mówił. Odtąd przyjeżdżał regularnie, odwiedzał nowych przyjaciół. Dla studentów i pracowników Politechniki Koszalińskiej wygłosił wykład na temat nabytej tolerancji immunologicznej.
Więcej: https://www.immunology.org/news/professor-leslie-brent