Pieniądze na zakup sprzętu do innowacyjnych badań

Grant na zakup sprzętu do prowadzenia badań naukowych dotyczących oceny stanu technicznego obiektów budowlanych otrzymała z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Politechnika Koszalińska. Symboliczny czek na kwotę 532 tysięcy złotych odebrał w piątek (11 października br.) rektor uczelni, prof. Tadeusz Bohdal.

„Wykorzystanie techniki naziemnego skaningu laserowego do badania stanu technicznego obiektów budowlanych” – tak brzmi nazwa projektu, na który zostanie przeznaczona dotacja celowa. Autorem projektu jest dr inż. Czesław Suchocki, z Katedry Geodezji na Wydziale Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji Politechniki Koszalińskiej.

Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup specjalistycznego sprzętu pomiarowego stosowanego w budownictwie i geodezji. W zestawie sprzętu są: fazowy naziemny skaner laserowy z kamerą termalną, komplet tarcz, tablet do mobilnej współpracy ze skanerem. Aparaturę będzie można wykorzystywać do prowadzenia badań naukowych w warunkach laboratoryjnych i w terenie.

Technika naziemnego skaningu laserowego jest rozwijana co najmniej od kilkunastu lat i wciąż jest uważana za bardzo innowacyjną. Polega na zdalnym pomiarze obiektu i tworzeniu – na podstawie uzyskanych w ten sposób danych – szczegółowego jego obrazu. Przy pomocy tej metody można ocenić stan techniczny rożnych budynków: wykrywać ubytki, pęknięcia i inne defekty. Na podstawie szczegółowej analizy zmian powierzchni można też oceniać postępujące zmiany w konstrukcji obiektów.

- Specjalistyczny sprzęt pozwoli poszerzyć wachlarz badań prowadzonych w naszej katedrze i przyczyni się do rozwoju naukowego pracowników – podkreśla dr inż. Czesław Suchocki. – Jestem przekonany, że publikowane wyniki badań zostaną też wdrożone do przemysłu. Dzięki temu będą miały wymierny efekt.

Jakub Pyżanowski, przedstawiciel ministra nauki i szkolnictwa wyższego, który w piątek (11 października) przekazał symboliczny czek, podkreślił, że wniosek złożony przez zespół dr. inż. Czesława Suchockiego uzyskał bardzo wysoką ocenę komisji powołanej przez ministerstwo. – Wniosek zajął 37. pozycję spośród 394 wniosków złożonych w konkursie o granty na zakup aparatury badawczej – poinformował. – Cel badawczy, jaki określił zespół, jest bardzo aktualny, a jego wdrożenie będzie się wiązać z korzyściami dla otoczenia społeczno-gospodarczego.

Dodał, że ministerialna komisja podkreśliła dorobek doktora Czesława Suchockiego w postaci licznych publikacji. Jest on imponujący na tle innych zespołów badawczych, szczególnie w dyscyplinie Inżynieria Lądowa i Transport.

- Ostatnie lata są dla uczelni bardzo korzystne pod względem pozyskiwania pieniędzy z zewnętrznych funduszy – podkreślił rektor Politechniki Koszalińskiej prof. Tadeusz Bohdal. – W sumie udało nam się zdobyć około 70 milionów złotych.

Środki pochodzą z różnych źródeł i są przeznaczane na kolejne inwestycje uczelni i zakup aparatury badawczej. W ostatnich latach udało się m.in. zdobyć grant na dofinansowanie laboratoriów odnawialnych źródeł energii (2,5 miliona złotych) oraz na wyposażenie laboratorium technologii żywności (1 milion złotych).

Zdjęcia: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska

Jak poinformował prof. Tadeusz Bohdal, rektor Politechniki Koszalińskiej, w ostatnich latach uczelnia pozyskała ok. 70 milionów złotych z różnych źródeł zewnętrznych.

Prof. Tadeusz Bohdal, rektor Politechniki Koszalińskiej i dr inż. Czesław Suchocki (po prawej) odbierają symboliczny czek z rąk Jakuba Pyżanowskiego, przedstawiciela ministra nauki i szkolnictwa wyższego (po lewej).