Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
„Centrum Pomiaru Fizycznych i Mechanicznych Właściwości Materiałów Drzewnych”
Projekt realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, Oś Priorytetowa 1 Gospodarka, innowacje, nowoczesne technologie, Działanie 1.3 Rozwój publicznej infrastruktury badawczej
Realizacja projektu polega na inwestycji w publiczną infrastrukturę B+R na rzecz przedsiębiorstw. Projekt realizowany jest przez Filię Politechniki Koszalińskiej w Szczecinku.
Celem głównym projektu jest stworzenie odpowiedniej oferty usług badawczo-rozwojowych dopasowanych do zdiagnozowanych potrzeb rynku i przedsiębiorców z branży drzewno-meblarskiej.
Osiągnięcie celu głównego będzie możliwe dzięki realizacji celów szczegółowych, którymi są:
• Stworzenie infrastruktury naukowo-badawczej, umożliwiającej realizację badań w zakresie prowadzenia zaawansowanych badań właściwości fizyko-chemicznych materiałów drzewnych, stosowanych substancji klejących oraz powłok wykorzystywanych w przemyśle drzewnym.
• Stworzenie infrastruktury naukowo-badawczej, umożliwiającej realizację badań w zakresie badania wewnętrznej struktury materiału oraz właściwości fizycznych związanych z rozkładem gęstości i innych przestrzennych zmian właściwości materiałów drzewnych.
• Stworzenie infrastruktury naukowo-badawczej, umożliwiającej realizację badań w zakresie usług dotyczących przestrzennego i bezdotykowego pomiaru odkształceń i przemieszczeń wyrobów drzewnych w trakcie badań oraz uzyskania danych dla modeli dotyczących geometrii wyrobu, potrzebnych do analizy wytrzymałościowej oraz analiz strukturalnych w metodzie elementu skończonego
Zakupywana infrastruktura w ramach projektu uzupełni bazę aparaturową wykorzystywaną do realizacji prac badawczych, których efekty poszerzą ofertę wdrożeniową Filii Politechniki Koszalińskiej w Szczecinku dla gospodarki, a w szczególności dla nowoczesnego przemysłu regionu. Realizacja projektu i wprowadzenie nowych usług badawczych dla przedsiębiorstw wpłynie na ich wzrost innowacyjności i konkurencyjności co bezpośrednio przyczyni się do rozwoju gospodarki regionu.
Okres realizacji projektu: 28.10.2019 – 30.12.2019
Koszt całkowity projektu wynosi: 1 997 957,31 zł
Środki w ramach RPO WZ: 1 219 319,74 zł
Środki w ramach dotacji celowej: 160 912,82 zł