Zespół badawczy z Politechniki Koszalińskiej i Morskiego Instytutu Rybackiego – Państwowego Instytutu Badawczego otrzymał medal Mercurius Gedanensis na 15. Międzynarodowych Targach Przetwórstwa i Produktów Rybnych POLFISH 2019 w Gdańsku. Naukowców wyróżniono w kategorii technologia za zaprojektowanie urządzenia – patroszarki próżniowej dla całych lub odgłowionych karpi i innych karpiowatych.
Projekt urządzenia i jego prototyp powstał w ramach projektu badawczego „Kompleksowy system przetwarzania karpi na nowoczesne produkty spożywcze i paszowe”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rybackiego oraz budżetu państwa w ramach Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007 – 2013”. Projekt koordynowała Agencja Restrukturyzacji i Mechanizacji Rolnictwa.
Prace konstrukcyjno-badawcze realizowali naukowcy z Katedry Procesów i Urządzeń Przemysłu Spożywczego Wydziału Mechanicznego Politechniki Koszalińskiej oraz Morskiego Instytutu Rybackiego – Państwowego Instytutu Badawczego w Gdyni. Zespołem kierowali: prof. Jarosław Diakun (Politechnika Koszalińska) oraz prof. Andrzej Dowgiałło (Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy w Gdyni).
W ramach projektu powstały patroszarka oraz inne urządzenia, m.in. odgławiarka do karpi i nacinarka ości w filetach karpi. Prototypy tych urządzeń stanowią wyposażenie laboratorium Katedry Procesów i Urządzeń Przemysłu Spożywczego Politechniki Koszalińskiej. Są one wykorzystywane do kształcenia studentów na kierunku Technologia Żywności i Żywienie Człowieka prowadzonym na Wydziale Mechanicznym. Urządzenia udostępniane są również do prób technologicznych dla zainteresowanych przedstawicieli przemysłu.
Prof. Jarosław Diakun kierujący zespołem z ramienia Politechniki Koszalińskiej.