Studenci idą do wojska (11.06.2019 r.)

23 studentów Politechniki Koszalińskiej odebrało we wtorek (11 czerwca br.) karty powołania do jednostek wojskowych na przeszkolenie praktyczne w ramach programu Legia Akademicka.

Legia Akademicka to dobrowolne szkolenie wojskowe studentów, w którym mogą wziąć udział zarówno mężczyźni jak i kobiety. Wiosną na uczelni odbyła się teoretyczna część szkolenia. Część praktyczna zostanie zrealizowana w okresie wakacji w wytypowanych jednostkach wojskowych.

W sumie przeszkolenie praktyczne odbędzie 40 studentów Politechniki Koszalińskiej. Duża część z nich we wtorek odebrała karty powołania.

Jak wyjaśnił kapitan Jacek Wierczuk z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Koszalinie szkolenie zostanie przeprowadzone w dwóch turach. Pierwsza zacznie się 30 czerwca br.: najpierw intensywny 21-dniowy kurs na szeregowca, który 20 lipca zakończy się przysięgą wojskową, potem 21-dniowy kurs na stopień kaprala rezerwy. Druga tura rozpocznie się 18 sierpnia br. (tu również będzie kurs na szeregowca, a potem – na kaprala). Studenci zdobędą w tym czasie podstawową wiedzę dotyczącą regulaminów wojskowych i poznają uzbrojenie.

Większość studentów Politechniki Koszalińskiej trafi do Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie. Niektóre osoby zdecydowały się na odbycie części praktycznej w innych placówkach szklenia wojskowego (Centrum Szkolenia Logistyki w Grudziądzu, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu) lub w jednostkach wojskowych (m.in. w Słupsku, Świętoszowie, Poznaniu i Szczecinie).

Obecny podczas wtorkowego spotkania rektor Politechniki Koszalińskiej prof. Tadeusz Bohdal przyznał, że studentów czekają ciekawe wakacje: dużo będzie wysiłku i wylanego potu. A w myśl zasady „im więcej potu na ćwiczeniach, tym mniej krwi w boju” warto z zaangażowaniem podejść do szkolenia. - Życzę wam jednak, żeby zdobyte umiejętności przydawały się tylko na ćwiczeniach – dodał rektor.

W grupie osób, które już wkrótce rozpoczną szkolenie praktyczne w koszalińskim Centrum Szkolenia Sił Powietrznych znalazł się Modest Istoczak, student III roku studiów inżynierskich na kierunku Inżynieria Środowiska. - Dla mnie Legia Akademicka to przede wszystkim forma przygody, szansa na to, by przeżyć coś ciekawego – wyjaśnił. – Być może swoją zawodową przyszłość także zwiążę z wojskiem.

Zdjęcia: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska