Kuratorzy Sądowi Okręgu Koszalińskiego w społeczności lokalnej – 100-lecie Kurateli Sądowej w Polsce” – taki tytuł nosiła konferencja naukowa, która 9 maja br. odbyła się na Politechnice Koszalińskiej.
Organizatorem spotkania był uczelniany Wydział Technologii i Edukacji, natomiast współorganizatorami – Sąd Okręgowy w Koszalinie i Kuratorzy Sądowi Okręgu Koszalińskiego. W skład komitetu organizacyjnego weszli zarówno przedstawiciele wymienionych środowisk, jak i studenci.
Konferencja poświęcona była wielu różnym aspektom funkcjonowania kuratorskiej służby sądowej w Polsce. Służby, która realizuje zadania związane z poprawą bezpieczeństwa obywateli, przeciwdziałaniem przestępczości, ochroną praw dziecka i rodziny. Prelegenci mówili między innymi o społecznych, prawnych i kulturowych uwarunkowaniach pracy kuratorskiej i czynnościach wykonywanych przez kuratorów sądowych i społecznych, kuratorów rodzinnych i dla dorosłych.
Osobna część poświęcona była współpracy kuratorów ze służbami, w tym policją, służbą graniczną i służbą więzienną oraz zakładami karnymi, a także metodyką pracy kuratorów. Zgodnie z Kodeksem karnym kuratorzy są funkcjonariuszami publicznymi, realizującymi zadania o charakterze wychowawczo-resocjalizacyjnym, diagnostycznym, profilaktycznym i kontrolnym, ściśle określone przez prawo i związane z orzeczeniami sądu.
W konferencji wzięli udział pracownicy miejskich i gminnych ośrodków pomocy społecznej i rodzinie, powiatowych centrów pomocy rodzinie, pracownicy socjalni, nauczyciele, psychologowie, pedagodzy, opiekunowie, rodzice i studenci oraz członkowie rodzin osób dotkniętych nieprzystosowaniem społecznym.
Wśród prelegentów znaleźli się: kurator rodzinny i kurator dla dorosłych, przedstawiciele uczelni z Białegostoku, Poznania, Gdańska oraz Politechniki Koszalińskiej, a także służb – policji i straży granicznej. Materiały pokonferencyjne znajdą się na stronach internetowych Wydziału Technologii i Edukacji oraz Sądu Okręgowego w Koszalinie.