Profesor Bogusław Polak w Radzie Muzeum Wojska Polskiego

Muzeum Wojska Polskiego jest jedną z największych i najstarszych instytucji kultury w Polsce promujących wojsko i historię polskiego oręża. Przez najbliższe cztery lata w pracach dziewięcioosobowej Rady tego muzeum będzie uczestniczył prof. Bogusław Polak, historyk z Wydziału Humanistycznego Politechniki Koszalińskiej.

Profesor Bogusław Polak jest badaczem dziejów i archiwistą. Od lat osiemdziesiątych związany z koszalińską uczelnią. Był dziekanem Wydziału Ekonomii i Zarządzania. Pełnił też funkcję dyrektora Instytutu Polityki Społecznej i Stosunków Międzynarodowych oraz dziekana Wydziału Humanistycznego Politechniki Koszalińskiej.

Zajmuje się historią polityczno-wojskową i gospodarczą Polski XX w. Autor i współautor kilkudziesięciu monografii, książek, źródeł i skryptów oraz kilkuset artykułów naukowych i publicystycznych.

Od początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku zajmował się problematyką zbrodni niemieckich popełnionych w Wielkopolsce we wrześniu 1939 roku, konspiracją wojskową na tzw. ziemiach wcielonych do Rzeszy. W 1988 r. podjął problematykę zbrodni sowieckich (1939-1953) i zbrodni ukraińskich lat 1918-1921 i 1939-1945.

W latach 1994-1999 przewodniczący Okręgowej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Koszalinie i Rady Naukowej Instytutu Pamięci Narodowej. Przez jedną kadencję (2008-2011) zastępca przewodniczącego Kolegium IPN.

O powołaniu prof. Bogusława Polaka w skład Rady Muzeum przy Muzeum Wojska Polskiego na kadencję w latach 2018-2022 zdecydował minister obrony narodowej.

Muzeum Wojska Polskiego jest jedną z największych i najstarszych instytucji kultury w Polsce, promujących wojsko i historię polskiego oręża, a także jednym z największych muzeów gromadzących i eksponujących przedmioty o charakterze wojskowo-historycznym. Powstało w 1920 roku i ma w tej chwili w swoich zbiorach około 250 tysięcy eksponatów. Dziewięcioosobowa Rada – zgodnie z Ustawą o Muzeach - sprawuje nadzór nad wypełnianiem przez instytucję powinności wobec zbiorów i społeczeństwa, corocznie ocenia też jej działalność i opiniuje plan działania.